pátek 15. prosince 2017

GAME OVER: Mých 10 let na Univerzitě Palackého ve Vědeckotechnickém parku


V roce 2007 měl Vědeckotechnický park tři zaměstnance. Provozoval jednu budovu s 1700 m2, která byla ve špatném technickém stavu. V nájmu byly 3 firmy a 2 laboratoře univerzity. Druhá budova byla právě zkolaudována a zela prázdnotou. Vědeckotechnickému parku bylo nutné dát vizi a misi a spustit reálně jeho provoz – začít pronajímat prostory inovativním firmám a podporovat začínající podnikatele.

Ke stávající misi: „Tvoříme ideální místo pro podnikání v Olomouci. Zpřístupňujeme nové technologie. Spojujeme firmy s Univerzitou Palackého. Pomáháme vědeckým nápadům a inovacím na trh.“, byla dlouhá cesta, která mě ale velmi bavila a naplňovala.

V letech 2009 až 2014 se podařilo ve dvou etapách provést kompletní rekonstrukci původní budovy (blok A). Jsou zde nyní prostory pro výrobu. V roce 2014 byla dokončena výstavba nové budovy (blok C) s laboratořemi a kancelářemi. Investiční náklady na tyto projekty byly v celkové výši 179,98 mil. Kč.

středa 15. listopadu 2017

Ohlédnutí za konferencí WEBTOP100 15. listopadu 2017

Martin Pejša, Creative Dock - Pravdu má stejně nakonec zákazník - aneb o budování a testování propozic startupů


Creative Dock se zabývá stavěním firem na zakázku. Jeden z posledních projektů je známé ZONKY. Ve fázi "Ideation and proposition design" nastaví hypotézu, kterou ve fázi "Initial testing & feasibility study" otestují až vznikne "Minimum viable product & business case" a následně firmu "odevzdají (roll-out)". Přednáška byla o druhé fázi.

sobota 11. listopadu 2017

UP Business Camp 2017 - pátý ročník


Pátý ročník UP Business Campu dosáhl opět hvězdných kvalit. Klobouk dolů organizátorům z VTP UP. Atmosféra, kvalita řečníků i catering byl vynikající.

Jan Čížek – Přes překážky ke hvězdám

Život mu změnila nehoda na dálnici, kde si uvědomil, že lidský život je to nejdůležitější. Jako  klaun se přihlásil na hematologickou jednotku ve FNOL, kde zjistil, že většina věcí a nepříjemností v životě jsou malichernosti (chytí nás revizor vs. malé dítě je s rakovinou v nemocnici 4 roky).
Hledání podnikatelského nápadu ho provázelo od mladých let. Zkoušel chovat šneky, ti mu zdechly. Pak v Portu ve Španělsku objevil hodiny udělané z vinylových desek. V tu dobu pracoval jako manažer fitcentra. Zkusil si vyrobit první hodiny, dal je na FC a dostal dobré zpětné ohlasy. Zkusil tedy vyrobit první kusy vinylových hodin. Po nocích se učil pracovat s grafickým programem, hodiny

středa 11. října 2017

Zabít štěňátko

aneb projekt "mrtvý kůň".

Tvůrci jsou často do svého produktu nebo služby zamilovaní. Nechtějí si připustit, že o výsledek jejich snažení nebude na trhu zájem. A proto i přes varovné signály často pokračují s vývojem, který nikam nevede.

Přísloví Indiánů z kmene Dakotů prý říká: "Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni!"
Nicméně v realitě často prosazujeme poněkud jiné strategie, zejména pokud je vývoj "mrtvého koně" hrazen z veřejných prostředků...
  • obstaráme si větší bič,
  • vyměníme jezdce,
  • říkáme: Vždyť ten kůň vždycky jezdil.